Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hodnocení činnosti - rok 2017

15. 12. 2017

 

Název projektu:

Zkvalitnění života onkologických pacientů a preventivní osvěta v oblasti nádorového onemocnění v Karviné a okolí. 

Jde o stálý, dlouhodobý projekt, v němž se většina aktivit opakuje. Hlavním cílem je uspokojit přání a potřeby klientů nebo pacientů v čekárnách onkologického centra. Pacienti jsou informování o činnosti spolku pomoci vlastních tiskovin, umístěných v čekárně, na nástěnce i na vývěsních místech jinde v Karviné. Realizace projektu probíhá do konce roku. Spolupráce a přátelství mezi členy Svazu žen v Petrovicích a spolkem se v letošním roce promítlo do čtyř turnajů v bowlingu na Zámečku a účastí na dalších aktivitách, které svaz žen pořádá.   

          Spolupráci s příhraničními onkologickými organizacemi, v Polsku a na Slovensku jsme si letos také pochvalovali. Na oslavách dvacátého výročí založení organizace jsme přijaly pozvánku do Cieszyna, byly jsme sice jen dvě, ale přivezly jsme inspiraci pro naše oslavy příští rok a moc hezký zážitek. Na Slovensku jsme byly v červnu, na Dni pokory a vďaky. Jako každoročně, opět hezká akce. Do Rybnika, v Polsku odjela větší skupina autobusem a ze Slovenska přijela děvčata ze Žiliny. Prohlédli jsme společně zajímavosti ve městě, hezký program a následovala společná zábava. Opět to nemělo chybu. Je doslova dojímající jak se takto navzdory různým zdravotním problémům baví asi 70 lidí v sále. Jazykové bariery nejsou. Pro všechny je to takový náboj a zvyšuje chuť snažit se pečovat o své zdraví v rámci vlastních možností tak, abychom byli schopni se takových akcí čím jak nejdéle zúčastňovat. A mně osobně dělá moc dobře to, že vlastně karvinský klub „ zosnoval“ představu jak by mohly tyhle akce nám všem pomoci a podařilo se. Takže se opět setkáme v září na oslavách výročí karvinského klubu. Setkání regionálních klubů proběhlo letos v Bohumíně. Zásluhu na této akci má také karvinský klub. Pořádali jsme jako první v roce 2010. Je již tradicí a svou veškerou činnost prezentujeme v Praze na setkáních zástupců všech onkologických organizací z republiky.   

Další, pro spolek neméně důležitou aktivitou je provádění edukačních preventivních přednášek pro veřejnost. V klubu je několik mladých členek, které pracují, nezúčastňují se našich různých setkání a schůzek, ale pro klub dělají velice užitečnou věc. V lednu se v Praze zúčastnily semináře k projektu „ Nejde jen o prsa“. Projekt byl iniciován a podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Národním ústavem pro vzdělávání. Nejdříve to bylo vzdělávání studentů středních škol, rychle se rozšířilo na Dnech zdraví v Třinci, Frýdku Místku, na Obecním úřadě v Hrádku. Na Avon pochodu v Přerově. Děvčata si vytvořila systém dalšího poradenství: rozdávají letáčky s výzvou ke komunikaci, věnují se poradenství na faceboku. Dne 5. října provedla děvčata edukační přednášku pro veřejnost v Regionální knihovně v Karviné 7. Toho dne se konalo vyhodnocení Týdne sociálních služeb v Karviné. Součástí byla výstava „ Otevřená srdce a šikovné ruce“. Máme šikovnou šičku a tak jsme dostaly k ocenění za šití turbánků, dort a poukázku na odběr zboží do Kalužinky. To je rukodělná dílna a prodejna. Tam také chodíme vyrábět hezké věci. Do knihovny jsme si poslechly přednášku našich členek. Hezké a z přítomných žen mně oslovila paní, která se také zabývá pomoci znevýhodněným a je z toho organizování přednášky na leden příštího roku.  

Klubovna spolku se nachází v místě onkologického centra v nemocnici. Pacientům v čekárnách nabízíme občerstvení, účelové tiskoviny, klubové letáky a brožurky.  Nabízíme turbánky pacientkám, které následkem léčby přišly dočasně o vlasy. Čekající pacienti v čekárnách nebo doprovod si může přijít do klubovny popovídat. Dne 7. listopadu se v klubovně uskutečnil Den otevřených dveří. Přivítali jsme návštěvu vedení Nadace OKD a zástupce města Karviná. Během zájezdu v Praze si účastníci prohlédli Poslaneckou sněmovnu. V polském městečku Wisla jsme opět v hotelu Golembiewski využili rehabilitační služby. Prošli jsme se zrenovovaný Archeooparkem v Chotěbuzi. Zájezd byl tentokrát směřován na Hrad Sovinec a v Pasece u Olomouce jsme prohlíželi Arboretum Makču Pikču. Při tom po zpáteční cestě ještě městečko Štermberk.